Bundan bir süre önce  yakın bir arkadaşım hakkında icra takibi başlatılmıştı. Çek senede dayalı  icra takibiydi bu açılan icra türü. İşin tuhaf yanı senet üzerinde kendisine ait olduğu söylenen imza ona ait değildi ve üstelik böyle bir durumdan haberi bile yoktu. endişe edici ve rahatsızlık veren bir durumda neyse ki açtığı davayı kazandı ve imzanın ona ait olmadığı ortaya çıktı. Siz de hakkınızda açılmış bu tip bir dava nedeniyle mağdur durumda kalabilirsiniz.

Peki Ne yapmanız gerekiyor; öncelikle adınıza açılmış bir icra takibi var mı yok mu soruşturun derim, bunu en kolay  11870 İcra sorgulama servisini arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Sabit hatlarınızdan ya da cep telefonunuzdan 24 saat , bulunduğunuz her yerden arayabilir açılmış icra davanızın detayını öğrenebilirsiniz.

Eğer bahsettiğim türde hakkınızda açılmış bir icra davanız mevcutsa , İmzaya İtiraz Davası açmanız mümkün. Kambiyo senetlerine özgü takipte 5 gün içerisinde imza itirazınızı açıkça belirterek takibin açıldığı yer icra mahkemesinde dava açmalısınız. Diğer taraftan alacaklı görünen aleyhine evrakta sahtecilik nedeniyle Cumhuriyet Savcılığına ceza şikayetinde bulunmanız da mümkün.

 

free vector